Strona główna Historia Rok Powstania Wielkopolskiego. Będzie?

Rok Powstania Wielkopolskiego. Będzie?

0

Przed wysłaniem do Marszałka Sejmu apel został przyjęty jednogłośnie przez całą Radę Powiatu Ostrowskiego.

Pomysł uczczenia wielkopolskiej insurekcji to inicjatywa ponad podziałami przygotowana przez grupę radnych Andrzeja Leraczyka, Katarzynę Spiżak i Dariusza Pryczaka. Projekt apelu przedstawiony został podczas posiedzenia Rady Powiatu  30 czerwca 2017 r.

– Powstanie rozpoczęło proces odzyskiwania niepodległości. Mamy w pamięci wydarzenia sprzed stu lat  i tamtych bohaterów. Na terenie Powiatu Ostrowskiego jest wiele miejsc pamięci, tablic i mogił powstańczych. To chyba nasz obowiązek, ale także zaszczyt‘’ – mówiła Katarzyna Spiżak.

– ‘’W odczuciu nas, Wielkopolan, czyn Powstania Wielkopolskiego zasługuje na większą uwagę i utrwalenie zaistniałych wydarzeń w świadomości wszystkich Polaków. Czyn zbrojny oraz poniesione w tamtym okresie ofiary na rzecz odzyskania niepodległości, nie miały tylko wątku regionalnego, a znaczenie ogólnopolskie. Zbliżająca się setna rocznica wydarzeń, jest doskonałym momentem do uczczenia tego, jakże ważnego w dziejach naszego państwa wydarzenia’’- czytamy w Apelu.

Powstanie wielkopolskie – przeciwko Rzeszy Niemieckiej  – toczyło się na przełomie lat 1918–1919. Polacy z tzw. Prowincji Poznańskiej domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej umacniającej swoją niepodległość.

Źródła historyczne mówią, że było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski – obok innego powstania wielkopolskiego (z 1806 roku, antypruski zryw w sojuszu z Napoleonem), oraz powstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego w 1920 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj