Strona główna Wiadomości Kultura i rozrywka Wichlińscy w Dobrzycy. Dwie wystawy i odnowione piwnice

Wichlińscy w Dobrzycy. Dwie wystawy i odnowione piwnice

0

Wichlińscy posiadali naprawdę spory majątek w powiecie wrzesińskim, część rodziny osiadła w okresie zaborów na Kujawach, pod Inowrocławiem. Ich historię poznać można bliżej w dobrzyckim Panteonie.

W Dobrzycy Wichlińscy znaleźli schron w czasie powstania, nieobce było im także zaangażowanie w walki niepodległościowe w Wielkopolsce. Lata powojenne też nie były łaskawe dla rodziny, która była przez wiele lat prześladowana. Na bogatych w informacje i zdjęcia planszach zobaczyć można nie tylko jak wyglądał majątek Wichlińskich czy poznać członków rodu.

Wystawę oglądać można do końca wakacji. Ale jeszcze tylko do końca czerwca w muzeum w pałacu czeka ekspozycja poświęcona postaci Józefa Wybickiego i czasom napoleońskim. Tutaj na własne oczy zobaczyć można napoleońskie stroje wojskowe czy militaria. Większość eksponatów to zbiory z Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nie można w trakcie zwiedzania ominąć takich perełek jak na przykład oryginalny rękopis „Mazurka Dąbrowskiego”, polskiego hymnu.

W muzealnych piwnicach, w których dziś znajduje się kawiarnia, też obejrzeć można niewielką ekspozycję złożoną z fragmentów ruin nieistniejących już na terenie parku budynków czy np. dawnych kominków z pałacowych sal. Cała piwnica świeżo po remoncie skrywa ciekawe historie.

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy czynne jest przez całe wakacje. Kolejnymi projektami, które wdraża dyrekcja placówki to lekcje muzealne czy specjalny program zwiedzania dla osób niepełnosprawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj